Gabiony

 

Gabiony jsou pro mnohé lidi neznámým pojmem, ale pokud je uvidí na vlastní oči, už tak o neznámý pojem nejde. Jedná se o drátěnou kovovou konstrukci, která je opatřena ochranným povlakem zinku a hliníku a je vyplněna nejčastěji lomovým nebo přírodním kamenem, lze je tedy spatřit u silnic, u svahů nebo i obchodních center, kde mohou působit jako zpevnění svahu proti sesuvu, nebo jen jako obyčejný plot, zástěna nebo zeď.

Výhody gabionových konstrukcí

Gabiony mají nespočet výhod, mezi které patří například nižší pořizovací cena ve srovnání s klasickými konstrukcemi, ve většině případech není nutný železobetonový základ, jsou dlouhodobě životné, a to až v rozmezí 60 – 80 let v závislosti na agresivitě prostředí. Jsou nenáročné na údržbu, takže odpadá natírání. Působí jako přírodní drenáž, propouští a absorbují energii vody a díky tomu tak snižují tlak na opěrnou zeď. Není je nutno nikterak izolovat v porovnání s klasickým obložením.

V zimních měsících nejsou gabiony náchylné na poškození mrazem, jsou pružné a díky tomu i dobře absorbují i drobné propady podlaží. Nepraskají a nezčernávají spáry, jelikož ani žádné nemají. Jsou jednoduché a nenáročné na technologii, díky tomu se dají kdykoliv dále rozšířit a napojit na další části. Lze je realizovat i v zimě a za horších podmínek. Působí i přírodním a moderním dojmem.

 

Scroll to top